wtorek, 18 lutego 2014

Crysler 5M-200 75-16000Hz rare !!!

Crysler 5M-200 w końcu zagościł i u mnie :)


Genialny głośnik szerokopasmowy zaprojektowany przez japońskiego konstruktora Kei Ikeda pod koniec lat sześćdziesiątych..

Inżynier Kei Ikeda jako pierwszy pod koniec lat sześćdziesiątych szerzej rozpropagował stare głośniki Western Electric i położył spore zasługi w rozwoju nowoczesnego SET.
Dla japońskich inżynierów  kultowy facet.
Niezadowolony z odsłuchów dostępnych na rynku oraz używanych w studiach, a przydatnych do lampy głośników: Altec, Tannoy, JBL (próbował też Western Electric, Klangfilm i Riffel Telefunkena), poświęcił wiele lat na stworzenie własnego przetwornika. Wyznawcy Ikedy uważają, że zrobił najlepsze głośniki na świecie.

Głośniczek, który uzupełniony czymś na dole (choć sam wywija basem gdzieś na poziomie elektrostatów) przez wielu japońskich audiomaniacs uważany jest za koniec drogi

98-99dB/W, ok 15W, 8ohm, 75-16000Hz (podane dla obudowy zamknietej ok 7-8l.), 12cm

stożkowy, z małym walcem będącym przedłużeniem cewki i zakończonym kopułką- wg niektórych źródeł kopułka z tytanu (wg innych z jakiegoś stopu metali lekkich); membrana z czegoś z konopiami;
Wywija imponująco w stosunku do rozmiarów.
Ma tylko jedną wadę. Jakaś sztuka pojawia się tylko od czasu do czasu na światowym rynku wtórnym. Można go spotkać w setach Living Audio które też zagościły w domu. Opiszę jak posłucham trochę dłużnej choć już dziś zapowiada się imponująco .