środa, 10 listopada 2010

Cudowne lata 70-te. Harman / Kardan HK500 - urzekający tuner.

Tunerek robiony był w okresie, w którym projektowaniem dla HK zajmowali sie Matti Ottala i Dr. Robert Odell. Produkował to Shin Shirasuna Corporation.
(Mr Makoto Shirasuna, advertising his company founded in 1947 with a contemporary product
Shin Shirasuna also built the contemporary Citatio XXP, XX, X-I. X-II and most of h/k's 1980s products as well.
)
 (Odell was in the Navy in 1969 and modded his HK Citation 11 and 12 during his spare time ; he managed to show his upgraded HKs to Sidney Harman and his mods were integrated to the production models! Odell was subsequently hired as a consultant, working on other HK )
Filozofia tych kolesiów: super-high bandwidth, swift slew-rates, discrete components, DC design and minimal use of NFB make for a nice (and rare) low-TIM set of separates.
Ale to są wszystko informacje niezweryfikowane, bo klocki były w śladowych ilościach i nie ma źródeł, więc dodaję PRAWDOPODOBNIE.
Wielkość trafa i pobór mocy wskazują, że stopnie analogowe pracują w klasie A
instrukcja obsługi http://manuals.harman.com/HK/Owner%27s%20Manual/HK500om.pdf                                            inf. dzięki uprzejmości StefanaB.    
Co do dźwięku. Jedno jest pewne "barwa!". Gra przyjemnie z piękną barwą z prawidłową lokacją źródeł pozornych ale bez przesadnej sceny w głąb. Mimo wszystko to piękny mebel i jak by nie grał to po pierwsze rzadkość a po drugie powalający wygląd, szczególnie wieczorkiem. Wybaczymy mu wszystko. :)