piątek, 1 stycznia 2010

Grundig Hi-Fi Box 503 - VINTAGE z 1973r.

Grundig Hi-Fi Box 503

kolumny pochodziły z legendarnej grupy głośników o nazwie Audioprisma .
Był to pierwszy krok Grundiga w kierunku najwyższej jakości głośników HI-FI.
W 1973 roku na rynku pojawiły się do dziś poszukiwane modele 503 z 8-calowym przetwornikiem oraz model 706 z powiększonym 10-calowym bassem .
Grundig Hi-Fi Box 503, 4 Ohm, 35 / 50W, wymiary 58 x 39 x 14cm. pasmo 38Hz-26KHz,
Waga 13,2 kg. W 1975 roku głośniki w/g katalogu kosztowały 660£ czyli całkiem spore pieniądze.
Głośniki stanowiły podstawę systemu Audiorama 8000 (słynne kule) których była uzupełnieniem. Z tyłu głośnika jest specjalne gniazdo na podłączenie kul.
Trochę o wrażeniach. Słuchałem tych głośników w rożnych systemach zarówno w lampowym jak i na tranzystorze. Głośniki nie sprawiają żadnego problemu w napędzeniu. Ich skuteczność leż w w okolicach 96 - 97 dB. Nie znalazłem danych na ten temat ale testy porównawcze z innymi znanymi skutecznościami pozostawiają je w kategorii głośników o bardzo wysokiej skuteczności. Kiedyś nie oznaczano skuteczności ale posługiwano jednostkami indukcji magnetycznej gaus - (GS) od nazwiska fizyka Carl Friedrich Gauß (Gauss) . W przypadku budowy głośników było to dość precyzyjne.
To co rzuca się od pierwszych chwil słuchając tego zestawu to obojętność na precyzyjne ustawienie kolumn. Nieważne jak są ustawione grają bardzo ładną przestrzenią i całkiem niezłą lokalizacją źródeł pozornych. Pojawia się spójny obraz stereofonii gdziekolwiek i jak kolwiek ich nie postawimy.
Dzwięk ... hmm po prostu fajny. Ładna barwa, Całkiem zwinny bass . Dodam tylko ze to głośniki dość płytkie 16cm i swym wyglądem nie zdradzają możliwości w dole pasma. Raczej wyrównany charakter brzmienia. Grają gęstym, przestrzennym i niemęczącym dźwiękiem. Po prostu jest to bardziej obcowanie z muzyką niż z ich techniczną nutą. Przyjemność wysokiej próby.